Hamilelikte ciğer yemek sakıncalı mıdır? Neden?

Her gün ciğer yemek risklidir, fakat ayda bir yemek sorun yaratmaz.

hamilelikte ciğer yemekCiğer, vücudumuzum ihtiyacı olan vitaminler, mineraller ve protein açsından zengin bir besindir, fakat epey yüksek dozda retinol (hayvansal A vitamini) içerir. A vitamini, suda değil yağda çözünen vitaminlerden olduğundan fazlası idrarla vücuttan atılmaz, ve karaciğerde depolanır. Retinol, yumurta, süt, ciğer gibi hayvansal gıdalarda bulunur. Retinol, bebğin anne karnındaki gelişiminde önemli rol oynar, fakat fazlası, özellikle hamileliğin ilk aylarında bebeklerde gelişim bozukluklarına sebep olabilir.Diğer bir A vitamini kaynağı ise sebze ve meyvelerde bulunan provitamin A karotenlerdir. Karotenler, vücutta A vitaminine çevrilir. Bu şekilde alabileceğiniz A vitamini dozları çok daha düşük olduğundan, sebze veya meyvelerden fazla A vitamini almak konusunda fazla endişelenmenize gerek yoktur. Bir sebzenin veya meyvenin karoten içerdiğini, genelde sarı veya turuncu renginden anlayabilirsiniz; örneğin havuç, baklabağı, kayısı, kavun trabzon hurması karoten açısından zengindir. Bunların yanı sıra karalahana ve brokoli gibi koyu yeşil sebzeler de karoten içerir. Aşırı doz karoten tüketimi cildinizin turuncuya dönmesine sebep olur, fakat bu kilolarca havuç yemedikçe başınıza gelmeyecek nadir bir durumdur.

Bir porsiyon dana ciğer ise, tavsiye edilen günlük tüketim miktarının 3 katı kadar hayvansal A vitamini içerebilir. Ciğer, doğadaki en yoğun A vitamini kaynağıdır, bu yüzden tüketiminde dikkatli olmak gerekir. Tavsiye edilen günlük toplam A vitamini miktarı yetişkin bir kadın için 700 mikrogram (2,300 IU), hamileler için 770 mikrogram (2,600 IU), emziren anneler için ise 1,300 mikrogramdır (4,300 IU). Günde 3,000 mikrogramı (10,000 IU) geçmemek tavsiye edilmektedir; bir porsiyon dana ciğer ise bunun 3 katı kadar (30,000 IU) hayvansal A vitamini içerebilir! Fakat uzun süre boyunca her gün ciğer yemedikçe zehirli dozlara ulaşmanız yine de zordur.

Aynı sebeplerle günlük bir takviye olarak morina balığı ciğeri yağı (cod liver oil) da kullanmamakta fayda vardır. Eskiden özellikle Amerika’da popüler olan bu yağın yerine artık doktorlar ve eczacılar daha çok tam balık yağı veya Omega 3 takviyelerini tavsiye etmektedir. Tabi ki balıktaki sağlıklı yağları almanın en iyi yolu balığın kendisini tüketmektir; bu yağlar hamilelikte sizin kalp-damar sağlığınız için de, bebeğinizin beyin gelişimi için de çok önemlidir. Balığın kendisinden alınan yağların, Omega 3 takviyelerinden çok daha etkili bir şekilde vücudumuza geçtiği son araştırmalarda gösterilmiştir.

Hamilelikte takip edilmesi gereken genel prensip aslında oldukça basit; hiç bir şeyde aşırıya kaçmamak ve çeşitli sebze, meyve, protein, ve kompleks karbonhidrat kaynaklarından tüketerek, rengârenk ve dengeli öğünler yemeye dikkat etmek.. Tüm bu konularda doktorunuza danışmanız en doğrusu olacaktır.

Sağlıklı hamilelikler, doğumlar ve bebişler! Yorumlarınızı ve sorularını bekliyorum..

Kaynaklar:
http://www.mayoclinic.org/drugs-supplements/vitamin-a/dosing/hrb-20060201
http://www.mayoclinic.org/drugs-supplements/vitamin-a/safety/hrb-20060201
http://www.babycenter.com/404_is-it-safe-to-eat-liver-during-pregnancy_10404911.bc
http://www.huffingtonpost.com/julie-chen-md/the-facts-arent-fishy-rea_b_6341748.html

Yorumlar

Yorum yap

error: İçerik kopya korumalıdır!
/* ]]> */