Normal doğum nasıl kolay olur? Normal doğum için öneriler

normal-dogum2Normal doğum, bebeklerimiz için en sağlıklı doğum şekli, çünkü normal doğumla dünyaya gelen bebekler, annelerinden süt sindirimi için gerekli bakterileri alıyor, ve obezite riskleri daha düşük oluyor. Normal doğum, faydalı bakteriler ve süt başlıklı yazımda bu konuda bilimsel makalelerden öğrendiğim bilgileri paylaşmıştım.

Ben çok şükür epey sorunsuz ve sağlıklı bir normal doğum yaptım ve bunda uyguladığım bazı yöntemlerin çok etkili olduğunu düşünüyorum. Bu yüzden bu faydalı yöntemleri tüm anne adaylarıyla paylaşmaya çalışıyorum. Çünkü normal doğum yapmak istiyorsanız muhtemelen siz de “Normal doğum nasıl kolay olur?” diye düşünüyor ve neler yapabileceğinizi merak ediyorsunuzdur.Normal doğumu kolaylaştırabilmek için yapabileceğiniz birçok şey var;

1) Doğumdan önce bölgeye zeytinyağı ve sıcak kompres uygulayın.

zeytinyağıBu yöntemden bana bir arkadaşım bahsetmişti ve gerçekten de yırtılma olmadan, kesi veya dikiş gerekmeden, hiçbir yaram olmadan normal doğum yaptım. Yani bu yöntem altın değerinde ve denediğimden beri gördüğüm doğum yapacak her kadınla paylaşmaya çalışıyorum. Ben doğumdan önceki son günlerde de ara ara bölgeye zeytinyağı sürdüm, ve doğumdan birkaç saat önce, hastanede beklerken hemşirelerden bölgeye yanımda götürdüğüm zeytinyağı ve Hindistan cevizi yağı karışımından sürüp sıcak kompres yapmalarını rica ettim. Hatta sevgili doktorumuz Ebru Saraç bu yağı doğumhaneye de aldı ve doğum sırasında da sürdü. Doğumum sırasında, bu uygulama ve doktorumuzun uzmanlığı sayesinde hiçbir yaram olmadı.

2) Hamileliğiniz boyunca bol bol yürüyüş yapın.

Hamilelik bol yürüyüşle ve hareketli geçtiği zaman normal doğum çok daha kolay oluyor. Ben hamileliğim sırasında bol bol yürüdüm, birkaç gün yüzdüm, ve hatta 4 aylık hamileyken birkaç hafta boyunca günde 16 kilometre bisiklete bindim.

3) Son 2-3 hafta merdiven çıkın.

Son haftalarda merdiven çıkmak, bebeğin karnınızda aşağı doğru yerleşmesine yardımcı olarak doğumu kolaylaştırıyor. Tabii bacakları açık tutarak ve ağır ağır çıkmak gerekiyor. Ben 38. haftada her gün bizim mahalledeki upuzun merdivenleri çıkmaya başladım.

4) Hamileliğiniz boyunca günde 3 kere 15 “kegel” egzersizi yapın.

Kegel egzersizleri, yani pelvik taban egzersizleri, rahim, vajina ve idrar kesesini destekleyen kasların kuvvetlenmesini sağlar. Kasmanız gereken kaslar, idrarınızı yaparken yarıda durup tutmak için kullandığınız kaslardır. Otururken, yatarken, otobüsteyken vs. bu egzersizi yapabilirsiniz.

5) Doğum sırasında pilates topu ve/veya doğum taburesi kullanın.

Pilates topu veya doğum taburesi üzerinde çömelme pozisyonu, bebeğinizin doğum kanalında ilerlemesine yardımcı olacak, ve sancılarınızı rahatlatacaktır.

6) Doğum sancılarınız sırasında masaj isteyin ve ‘pirinç çorabı’ ile ısının.

Sancılarınız süresince yanınızda olabilecek bir yakınınızdan (mesela eşinizden veya annenizden), sancı sırasında siz öne doğru eğilerek bir masaya veya duvara yaslanırken belinize bastırarak masaj yapmasını isteyin. Ayrıca özellikle kışın doğum yapacaksanız sancılarınız sırasında karnınızı sıcak tutmak için pratik bir ‘pirinç çorabı‘ kullanabilirsiniz.

7) Sancılarınızı başlatmaya çalışmayın, doğumu doğal seyrine bırakın.

Doğumun illa tam 40 haftada gerçekleşmesi gerekmiyor; doğumun, 38. hafta ila 42. hafta arasında herhangi bir zaman başlaması normal sayılıyor. Doktorunuz aksini tavsiye etmedikçe, bebeğin durumu iyiyse ve suyunuz azalmadıysa, doğumu başlatmaya çalışmayın veya keyfi bir nedenle suni sancıya başvurmayın. Ben 40 hafta dolduktan sonra sabırsızlanmaya başladım ve böğürtlen çayı içmek, ananas yemek gibi sancı tetiklediğini duyduğum yöntemlere başvurdum, fakat sancılarım 45 saat sürdü! Yani sancılarım başladı başlamasına ama, doğuma katkısı olan sancılar değildi.. İki gün boşuna sancı çektim ve sonradan çok pişman oldum…

8) Hamileliğiniz boyunca bol su için.

Doğumun doğal zamanı gelmeden bebeğin suyunun azalması, doğumun erken başlamasına sebep olabilir ve vücudunuz henüz hazır olmayabilir. Veya sezaryen gerekebilir. Bu yüzden bol su içmek çok önemli.

9) Oturarak çalışıyorsanız hamileyken sırtınız arkaya yaslı ve bacaklarınız açık oturmaya dikkat edin.

Çalışırken, yemek yerken vs. kambur oturmanız ve bacaklarınızı kapalı tutmanız bebeği sıkıştırır, ve bebeğin normal doğuma elverişsiz bir pozisyona dönmesine sebep olabilir.

10) Bebeğin ters dönmesi durumunda ona zaman tanıyın, ve bebeği döndürme egzersizleri deneyin.

Benim bebeğim 35. haftada bacakları aşağı dönmüştü, ve öyle kalırsa sezaryen doğum yapmam gerekecekti. Bu haberi alınca çok üzüldüm, ve hem ne yapabileceğimi araştırmaya hem de dua etmeye başladım. Bebeğin tekrar normal doğuma uygun pozisyona dönmesi için yoga hocalarının önerdiği bir hareketi denedim; dizlerim yataktayken yavaşça ellerimi yatağın yanındaki zemine indirdim, ve yavaşça dirseklerime doğru alçaldım (yandaki resimdeki gibi). Bu hareketi birkaç akşam yapıp birkaç dakika böyle bekledim. Bunun yanı sıra çok dua ettim. Çok şükür, 36. hafta kontrolümüzde bebeğimiz yeniden baş aşağı dönmüştü.

11) güçlü anneCesur olun, güçlü bir kadın olun!

Her yıl dünyada 100 milyondan fazla kadın normal doğum yapıyor. Siz niye yapamayasınız? Kendinizi psikolojik olarak hazırlayın. Adı üstünde normal ve doğal olan doğum şekli bu ve bebeğinizin ve sizin sağlığınız için en iyisi bu.

12) Eğer dayanamazsanız, sezaryen değil, epidural düşünün.

Tıbbi bir nedenden sezaryen yapmanız gerekmedikçe, sırf korkudan sezaryen düşünmeyin. Çünkü sezaryenin kendisi daha kolaymış gibi görünse de sonrası zor, ve bebeğiniz için sağlıklı değil. Epiduralin de tansiyon düşüklüğü, omurilik zarı yırtılması gibi riskleri var ama kötünün iyisi olarak başvurulabilir. Ne de olsa, sezaryen sırasında da epidural ya da genel anestezi gerekiyor zaten.

Ben epiduralsiz, ilaçsız, tamamen doğal bir normal doğum yapmak istiyordum ama sancım 45 saat, yani iki gün sürdüğü için uykusuzluktan dayanıksızlaştım ve son anda epidural isteyerek epiduralli normal doğum yaptım. Ama çok şükür bahsettiğim yöntem sayesinde perine kesisi veya yırtık olmadı, hiçbir yaram olmadan gerçekleştirdim doğumu. Hikayemin tamamını buradan okuyabilirsiniz. İnşallah tekrar doğum yapabilirsem tamamen doğal yapmak istiyorum.

Neden sezaryen değil?

Ben normal doğumla sezaryenin farklarını pek bilmeden, doğal olan bu diye normal doğumu tercih ettim. Ve arkadaşlarım sezaryen tercih ederken onlara karışmadım, kendi tercihleri dedim, ama şimdi keşke karışsaymışım diyorum. Çünkü sezaryen doğum yapan arkadaşlarım çok süt sıkıntısı çektiler; sütleri geç geldi, az geldi ve erken bitti çoğunun.. Sezaryenin bu olumsuz etkilerini öğrendiğimden beri karşıma çıkan her anne adayına normal doğum konusunda cesaret vermeye çalışıyorum.

Dünya Sağlık Örgütü, gerçek tıbbi gereksinim nedeniyle sezaryen doğum oranının %10-15 aralığında olması gerektiğini bildiriyor, fakat Türkiye’de sezaryen doğum oranı %50 civarında. Düşünsenize, yani ülkemizde yapılan 5 sezeryan doğumun 4’ü gereksiz yere, gerçek bir tıbbi gereksinim olmadan yapılıyor! Dünyada sezeryana en meraklı üçüncü ülkeyiz!

Ülkemizde ne yazık ki özellikle özel hastanelerde doktorlar üzerinde gereksiz de olsa ameliyat yapma baskısı oluşturuluyor. Eğer doktorunuz sizi sezaryene yönlendiriyorsa, 5’te 4 ihtimalle bunu gereksiz yere yapıyor olabileceğini göz önünde bulundurun ve biraz sorgulayın, tıbbi olarak gerekli olduğundan emin olun derim. Siz de ortada tıbbi bir gereksinim yoksa “tarihi belli olsun” veya “kasmaya gerek yok” gibi düşüncelerle sezaryene kaymayın, cesur olun 😉

Normal doğum için bunlardan başka duyduklarınız veya önerileriniz var mı? Paylaşımlarınızı bekliyorum ve her anne adayına sağlıklı ve kolay doğumlar diliyorum!

Yorumlar

 • Tavsiyeler için çok teşekkür ederiz. Ben de normal doğum taraftarıyım ve sezeryan olacak diye ödüm kopuyor. Çok şükür şu an her şey sağlıklı seyrinde devam ediyor ve doğumuma üç hafta kaldı. Ancak normal doğumda da epizyotomi beni çok endişelendiriyor. Zeytinyağı ve sıcak kompresi deneyeceğim. İnşallah hiçbir müdahale olmadan bebeğim doğar. Hatta hep diyorum ki keşke ben hastaneye yetişemeden evde doğuverse ne güzel olur.

 • Bende doğal doğum taraftarıyım epizyotomi uygulamasından kurtulmak için 34. Haftadan itibaren perine masajı uyguluyoruz. Masajı uygularken e vitamininden zengin doğal yağlar kullanılıyor. Ben badem yağı kullanıyorum. Uygulama ile ilgili daha geniş araştırma yapabilirsiniz. Konuya dair bir çok açıklama mevcut. Herkese güzel doğumlar:)

  • Bu konuda normal doğum taraftarı bir kadın doğum doktoruna görünmeniz çok faydalı olacaktır – İstanbul’da iseniz veya bir muayene için bile olsa gelme imkanınız varsa kendi doktorum Ebru Saraç’ı muhakkak tavsiye ederim. Sezaryenden sonra geçen zaman, vücudunuzun durumu, yaşınız gibi birçok faktöre bağlı olacaktır cevap ve bunu bir kadın doğum uzmanı değerlendirebilir. İnşallah gönlünüzden geçtiği gibi normal doğum yapabilirsiniz. Sevgiler 🙂

 • Ben de kesisiz normal Doğum yaptım. Sancı sürecim sadece 3 saat sürdü. Bunda zeytinyağı masajının çok faydasını gördüm. Doktorum bu masaj sayesinde kesisiz doğurduğumuz söyledi.
  Hiçbir müdahale, ilaç, serum dahi almadan Doğum yaptım. Çevredekiler doğumumun bir ademoğluna sunulacak en kolay doğum olduğunu söylüyorlar. Bu nasıl oldu peki? Elbette öncelikle Allah’ın bir nimeti fakat kendimce gördüğüm zahiri sebepleri yazayım.
  1.Zeytinyağı masajı
  2.Bol yürüyüş
  3.Yeri silme ve çömelme hareketleri
  4.Sancı başlayınca 11inşikak suresi okuyup secdesini yapma (ters olan bebeği bile döndürür)
  5.Hergün 316 defa Er-Rakib
  6.Bol bol Meryem suresi, sübhanallah, hasbünallah ve nimel vekil, rabbi yessir…, okumak
  Bunların çok faydasını gördüm hamd olsun. Doğum ekibindeki herkes şaşırdı bu şekilde bi Doğum yaşadığıma. Hatta doktorum şaka ile karılık “yaa biz seni bırakıp gidelim bize ihtiyacın Yok ki kendi kendine ve sıkıntısız ilerliyorsun dedi:)
  Lütfen uygulayın faydasını göreceksiniz

 • Merhaba,
  zeytinyağı yöntemini hangi ay/haftadan itibaren uygulamaya başladınız?
  Bilgi verirseniz çok memnun olurum?

 • 33 haftalık gebeyim. 5 yıl önce normal doğumla bir evlat sahibi oldum. Geçen sene 4 aylık bebeğimi kalp atışlarının durması sonucu kaybetti. Çok şükür bu yıl yeniden annelik heyecanı yaşıyorum. Yalnız bu gebeliğimde endişelerim de farklı. Bebeğim henüz dönmedi. Doktorum dönmek için suyu biraz az ama belli de olmaz dönebilir de dedi. Sanki çok ümitlenme der gibi geldi bana. Acaba böyle suyu az olduğu halde yine de bebeği dönen oldu mu aranızda? Ben hayırlısı ise bu bebeğimi de normal yolla dünyaya getirmek istiyorum. Doğumun her türlüsünden korkuyorum aslında. Kolay değil canından can çıkıyor sonuçta. Ama normal doğum sezaryen doğuma göre daha sağlıklı olduğu için gönlüm normal olmasından yana. Tabi allah neyi nasip eder bilemem. Suyu az olduğu halde bebeği doğum pozisyonu alan var mı?

 • İlk gebeliğim ve 32. Haftasındayım. Açıkcası çok heyecanlı ve korku doluyum ama yazınızı okuyunca içim tuhaf bi şekilde rahatladı sakinleştim. Ve yazılarınızın hemen hepsini okumaya başladım. Bu güzel faydalı bilgileriniz için çok ama çok teşekkür ederim.

  • Korkacak hiç birşey yok merak etmeyin. Rahatlamanıza yardımcı olabildiysem ne mutlu. Sevgiler 🙂

 • Bilgileriniz için çok teşekkür ederim, elimden geldiğince hepsini uygulamak istiyorum… Hurma gunde kaç tane yemek gerekir? 6 bana az gibi geldi daha fazla yesek olur mu=)

 • Benimde ilk gebeliğim ve 37. Haftayı doldurduk çok şükür yazınızı geçen ay okudum ve bana çok büyük bi cesaret verdiniz Allah razı olsun önerilerinizin çogunu uyguluyorum bi merdiven inip çıkma işi benim için zor evden pek çıkamıyorum. Tüm tavsiyeleriniz için tekrar teşekkür ederim 😊

Yorum yap

error: İçerik kopya korumalıdır!
/* ]]> */