İlk gece acı çekmemek için ne yapmalı? İlk gece acısını azaltmak için

Birçok çift için ilk gece ile ilgili bir sürü bilinmezlik vardır ve ilk gece acır mı ve ilk gece acı çekmemek için ne yapmalı soruları da merak konusudur.

İlk gece acı ve kanama ne kadar yaygın?

İsveç’te yaklaşık 300 kadın ile yapılan bir ankete göre de kadınların %65’i ilk ilişkilerinde acı hissetmiş*. Amerika’da da yaş ortalaması 25.5 olan 100 kadın ile bir anket yapılmış. Bu 100 kadından 68’i ilk ilişkisinde acı hissederken 32’si hiç acı hissetmemiş.** Yani oranlar iki ankette benzer görünüyor.

Acı hisseden 68 kadından 22’si acının hafif olduğunu belirtmiş. Yani kadınların yarısından fazlası ya hiç acı hissetmemiş ya da hafif acı hissetmiş*. Bu yüzden öncelikle rahatlayın 🙂 Ayrıca 100 kadından 56’sı ilk ilişkisinde kanama yaşadığını dile getirirken, 44’ü hiç kanama olmadığını belirtmiş.* Yani ilk gecede kanama beklentisi de epey yanlış, ve bu bekaretle alakalı bir durum değil.

İlk gece acı çekmemek için ne yapmalı? 

İlk gece acı çekmemek için en önemli şey vajinal kuruluğu önlemektir. Bunun için 3 adım önemlidir;

  1. İlk gece öncesinde kadının bol su tüketmesi gerekir. Gelinliğinizle tuvalete gitmemek için düğün gününüzde su içmemek gibi bir hataya düşmeyin 🙂
  2. Birliktelik öncesinde vajinanın ıslanması ve gevşemesi için ön sevişmeyle kadının tahrik olması gerekir
  3. İlk birliktelik sırasında kayganlaştırıcı kullanılması tavsiye edilir. Hemen hamile kalmak istenmiyorsa ve prezervatif kullanılacaksa su bazlı kayganlaştırıcı kullanılmalıdır, çünkü yağlar prezervatiflerin koruyuculuğunu bozabilir. Bunun için Durex ya da Okey gibi markaların su bazlı kayganlaştırıcı masaj jellerinden alınarak ilk gece için hazır bulundurulmalıdır.

Önemli Not: Doğum kontrol hapları cinsel isteksizlik ve vajinal kuruluğa sebep olabilir*.  Bu yüzden özellikle ilk defa cinsel birliktelik yaşayacağınız dönemde doğum kontrol için hap yerine prezervatif kullanmayı tercih edebilirsiniz. Prezervatifler ise özellikle erkeğin alacağı zevki azaltabilir. Bu konuları eşinizle ve kadın doğum doktorunuzla değerlendirmelisiniz.

Hazır mısınız? Yoksa baskı altında mısınız?

Öncelikle ilişkiye psikolojik olarak hazır olduğunuzdan emin olun. Asla partnerinizin baskısıyla ilişkiye girmeyin. Kendiniz istediğinizden emin olun. Partnerinize güvendiğinizden emin olmalı, ve kendi üzerinizde de baskı kurmamalısınız.

Evlendiğinizde eşinizin cinsel ilişki beklentisi içinde olması elbette normaldir. Ve burada bahsettiğm yöntemlerle kendinizi hazırlayabilirsiniz. Ancak evlilikte de evlilik dışında da cinsellik, asla rızanız dışında, baskı altında gerçekleşmemelidir. 

Baskı veya şiddete maruz kalıyorsanız 0212 656 96 96 Aile İçi Şiddet Acil yardım Hattı’nı veya Alo 183 Sosyal Destek Hattı’nı arayarak bilgi ve destek alabilirsiniz.

İlişkiye girememe & Vajinismus

Vajinismus, ilişki denendiğinde vajinanın acılı bir şekilde kasılması ve kapanması durumudur ve oldukça yaygındır. Eğer ilk gece için çok korku duyuyorsanız ve/veya vajinismus yaşamaktan endişe ediyorsanız bu konuyu bir doktor, psikolog veya psikiyatrla konuşun. Bu durum, kas gevşeticiler, lokal anestezik kremler ve terapi yardımıyla tedavi edilebilir.

İlk gece acısını azaltmak için ilaç

Partnerinize güvendiğinizden ve ilişkiyi istediğinizden eminseniz, fakat acı çekmekten endişe ediyorsanız, doktorunuzdan size bir kas gevşetici (örn. Muscoflex) ve cinsel bölgeye uygun bir lokal anestezik krem (örn. Emla) reçete etmesini isteyebilir ve ilk gece için bunları hazırda bulundurabilirsiniz. Bu ilaçları doktorunuza veya eczacınıza danışmadan kullanmayın, ve kullanmadan önce mutlaka prospektüslerini okuyun.

Bazı kadınlar ilk gece vajinismus benzeri zorluklar yaşasa da bu kalıcı bir durum değildir ve biraz deneyimden sonra tamamen geçer, ve kadın rahat bir şekilde zevk almaya başlar. İlk gece tam anlamıyla bir cinsel ilişki yaşayamamak oldukça yaygındır. Eşlerin birbirlerine ve kendilerine baskı yaratmamaları gerekir. İlk seferlerde hassas ve sabırlı davranmak gerekir. Bu dönem aşılacaktır ve iki taraf da zamanla daha çok zevk almaya başlayacaktır.

Kızlık zarı, acı ve kanama

Her bayanın kızlık zarı farklı şekillere sahip olabilir; bazılarında hiç açıklık olmadığı için ilk gecede acı yaşarken bazılarında açıklık veya esneklik fazla olduğu için hiç acı yaşamayabilirler. Aşağıdaki resimde de bu farklı kızlık zarı türlerini görebilirsiniz.

Ayrıca ilk gece acısı ne kadar sürer merak ediyorsanız “İlk ilişkiden sonra ne zaman ilişkiye girilir?” başlıklı yazıma da bir göz atmak isteyebilirsiniz. Sağlıklı günler!

Faydalı bilgi paylaşımlarımı kaçırmamak için Instagram sayfamı takip edebilirsiniz.

Yorum yap

error: İçerik kopya korumalıdır!
/* ]]> */