Takım sporları başarıyı arttırıyor

Kendi deneyimlerimle takım sporlarının akademik başarı üzerinde önemli bir etkisi olabileceğini gözlemlemiştim, ve yapılan araştırmaların da bunu gösterdiğini öğrendim.

Bu konuda önce kişisel bir deneyimimi paylaşmak istiyorum. Orta son sınıftayken, yani lise sınavlarına hazırlandığım sene, hemen her Cuma akşamı komşu arkadaşlarla toplanır, basket maçı yapardık. Epey amatördük ve 5-6 kişi olurduk genelde, ama hem iyi ter atar, hem de çok eğlenirdik. Ve inanır mısınız, herhangi bir sebepten bir Cuma basket oynayamasak, benim o hafta sonu dershanede aldığım puanlar düşerdi. Lise sınavlarında Robert Lisesi’ni ve Kadıköy Anadolu’yu kazandım, ve bunda dışarılarda çok oynayan bir çocuk olmamın da çok pozitif etkisi olduğunu düşünüyorum. Çünkü pek çalışkan bir öğrenci değildim ve fiziksel aktiviteyle eğlenme fırsatlarım olmasa muhtemelen hiç konsantre olamazdım.

Bunları övünmek için değil, pozitif bir örnek oluşturmak için anlatıyorum. Hatta bence başarı demek iyi okullar kazanmak demek değil, ve ailem bana asla böyle bir hedef koymadı. Başarı demek, herhangi bir alanda yapabileceğinin en iyisine yaklaşmak demek, kendini sürekli geliştirmek demek bence.

Üniversitedeyken gönüllü olarak ortaokul öğrencileri ile çalıştım, ve gözlemlediğim birçok örnekte ebeveynlerin sınav dönemleri çocuklarını eve kapattığı izlenimi edindim, veya çocuklar stresle kendi kendine bunu yapıyorlar.

Halbuki fiziksel aktivite konsantrasyon için çok önemli. Hatta son yıllarda çocuklarda dikkat bozukluğu veya hiperaktivite gibi sorunların artmasındaki en önemli etkenlerden biri artık çocukların çok daha hareketsiz bir hayat yaşıyor olması.

Günümüzdeki çocukların dışarılarda oynamasının, hareket etmesinin önünde sınavlar dışında birkaç engel daha var tabi; televizyon, tabletler, bilgisayarlar ve şehirleşme gibi. Ama bu tamamen ayrı bir yazı konusu.

Ben İstanbul’un göbeğinde bir apartmanda büyüdüm, ama neyse ki küçük de olsa bir bahçesi vardı. Annem sınav dönemlerinde çözdüğüm her test için 10 dakika bahçede oyun oynama vakti kazanmam şeklinde bir sistem kurmuştu. Bu motivasyonla hem çok konsantre bir şekilde test çözer, bahçe vakti biriktirirdim, hem de bahçede özgürce oynar rahatlardım. Ve annemin bu yöntemini gün geçtikçe daha da çok takdir ediyorum.

Takım sporlarının akademik başarı getirdiğini gösteren araştırma

Amerika’da 14-18 yaş arası 9,700 lise öğrencisinin ders dışı aktivitelerini, ailevi durumlarını ve okul başarılarını inceleyen araştırmada, takım sporları oynayan öğrencilerin notlarının daha yüksek olduğu gözlenmiş. Üstelik sonuçlar tüm okullar, değişik sosyoekonomik düzeyler, ve kızlar ile erkekler arasında da tutarlıymış.

Times dergisinin eğitim ekinde 2013 senesinde yer alan bu araştırmada, çok farklı gelir düzeylerinde, şehirlerden ve kırsal kesimden binlerce gencin bilgileri incelenmiş. Ders dışı aktiviteleri münazara klübü veya tiyatro gibi çeşitli alanlarda olan gençlere kıyasla da takım sporları oynayanların ders notları tutarlı bir şekilde daha yüksekmiş.

Araştırmayı yürüten eğitim psikoloğu Dr. Matthew Irvin, bunun muhtemel sebeplerini şöyle açıklıyor; “Spor, yetişkinlerle mentorluk ilişkileri kurmanızı sağlıyor, ve arkadaş çevreniz daha olumlu ve okula odaklı gençlerden oluşuyor. Sizin okulda daha konsantre olmanızı sağlıyor, ve zamanı iyi kullanma, girişkenlik ve başkalarıyla beraber çalışma yetenekleri kazanmanızı sağlıyor.”İngiltere Beden Eğitimi Birliği eski başkanı Eileen Merchant da şunları ekliyor; “Fiziksel yetenekler genelde akademik kabiliyeti tamamlıyor, kendine güveni ve inancı arttırıyor. Spor, rekabet gerektiriyor; bazen sadece insanın kendisiyle. Ve başarı, başarıyı besliyor.”

İngiltere’de bir erkek okulunun müdürü Rod Goldswain ise şu yorumlarda bulunuyor; “İyi bir beden eğitimi departmanı olan bir okul, iyi bir okuldur. Sporda yer alan biri, azimlidir, kendini eğitir ve elinden gelenin en iyisini yapmaya çalışır. Bu azim ve kararlılık, hayatlarını da daha iyi yönetmelerini sağlar.”

Kızların erkeklerden daha az takım sporu yapıyor olması

Yukarıdaki eğitimcilerin bahsettiği sebeplerden midir, el-göz koordinasyonunu arttırdıklarından mıdır, daha sosyal ve eğlenceli olduklarından mıdır bilmiyorum, ama takım sporlarının bir şekilde akademik başarıyı ve konsantrasyonu kesinlikle arttırdıklarını düşünüyorum.

Birçok erkek çocukluğundan itibaren her bulduğu topla sokaklarda oynayacak, halı sahalara kaçacak fırsat arar, veya basketbol veya voleybol gibi takım sporları için de arkadaşlarıyla daha çok toplanır, sözleşir, organize olur.

Fakat ne yazık ki özellikle ülkemizde futbol, basketbol, ve hatta voleybol gibi sporları kızlar daha az oynuyor. Ve gözlemlediğim birçok kızda, erkekleri akademik olarak daha kabiliyetli görme eğilimi, kendilerine yeterince güvenmeme eğilimi görüyorum. Acaba bunda sporun etkisi olabilir mi?

Kızların takım sporlarını (ve hatta genel olarak tüm sporları) erkeklere kıyasla daha az yaparak büyümesinin, ve bu yüzden yetişkin birer kadın olduklarında dahi hayatlarında sporun daha az yer almasının bir sürü sebebi olabilir.

Mesela ailelerin kafasında bu gibi sporlar erkek sporları olarak yerleşmiş olabilir, ya da aileler kız çocuklarını sokakta oynamaya bırakmakta veya bir antrenöre emanet etmekte daha çok güven sorunu yaşıyor olabilir.

Ama bunlar aşılabilir şeyler. Eğer çocuğunuzun okulunda bu imkanlar yoksa, yaşadığınız semtteki gençlerin kendi aralarında organize olmalarını sağlayabilirsiniz. Eğer bir yetişkinin yanlarında bulunmasını gerekli görüyorsanız ebeveynler sırayla destek olabilir.

Özellikle basketbolda gerekli alan aslında küçük, ve bir apartman duvarına bile bir pota asmak çok basit. Tek ihtiyaç bir pota ve bir top 🙂  Basketbol tüm vücudu çalıştırdığı için ve oynaması kolay olduğu için en ideal sporlardan biri bence, ve pota yüksekliği çocuğun yaşına göre ayarlanabilir. Çocuklar başta sadece basket atmakla başlayıp büyüdükçe maç yapabilir, hatta mesela ebeveynleriyle birebir çekişebilirler 🙂

Eğer çok şehir içinde yaşıyorsanız ve çocuklarınızın hiç oynayacak yeri yoksa, hafta sonları çocuklarınızı bir sahaya ya da yeşillik alana götürmek üzere organize olabilirsiniz. Sık sık eşinizi dostunuzu toplayıp pikniklere gidebilirsiniz.

Sizler bu konuda neler düşünüyorsunuz? Gözlem ve önerilerinizi bekliyorum.. Sağlıklı günler!

Çocukların yaşlarına göre yapabileceği sporlar” başlıklı yazıma da bir göz atmak isteyebilirsiniz 😉

Bu konuda bir önceki yazımda kadınların yağ yakımı için neden erkekler gibi kas çalışmaları gerektiğinden bahsetmiştim.

——————————-

Kaynaklar:

School sport puts the ‘A’ in team, study finds, The Times Educational Supplement, May 24, 2013
<https://www.tes.com/news/tes-archive/tes-publication/school-sport-puts-a-team-study-finds>

Why team sports really do improve grades: Link between self-esteem and better performance in the classroom.
<http://www.dailymail.co.uk/news/article-2330445/Why-team-sports-really-improve-grades-Link-self-esteem-better-performance-classroom.html>

Yorum yap

error: İçerik kopya korumalıdır!
/* ]]> */