Bebekler ne zaman yürütece konur? Yürüteçler tehlikeli veya zararlı mıdır?

Bebek yürüteçleri, tekerlekleri sayesinde henüz yürümeye başlamamış bebeklerin ayaklarıyla kendilerini ittirerek evin içinde gezinmelerini sağlar. Yürüteçler bebeklerin sağlığı açısından pek çok tartışmaya konu olmuştur. Amerikan Pediatri akademisi yürüteçlerin bir çok zarara neden olduğundan bahseder. Aynı zamanda bebeklerin yürüme, emekleme gibi fiziksel gelişimlerini de geciktirdiğinden bahsederek kullanılmamasını tavsiye eder. Tüm bunlara rağmen yürüteçlerin kullanımı oldukça yaygın. Peki, bebekler ne zaman yürütece konur? Bebeklerin yürüteç kullanımına başlama yaşı onun gelişimine, gücüne ve kilosuna göre değişebilir.

Bebekler neden yürütece konur?

Yürütecin ana amacı henüz kendi kendine yürüyemeyen bebeklerin hareketliliğini artırarak onun eğlenmesini sağlamaktır. Bazı anne babalar aynı zamanda yürütecin bebeğin gelişimini hızlandırarak daha erken yürümesini sağlayacağını düşünür. Ancak, Mayo Clinic’te de yazan Doktor Jay L. Hoecker bunun tam tersini söyler.


Bebekler ne zaman yürütece konur? Hangi gelişimleri tamamlaması gerekir?

Yürüteç kullanmak için öncelikli olarak bebeğinizin başını sabit ve uzun süre tutabiliyor olması gerekir. Aynı zamanda yürütece konduğunda ayaklarının rahat bir şekilde yere değiyor olması gerekir. Yürüteçler 4 ay ile 16 ay arası bebeklerin kullanımı için tasarlanmıştır. Kendi kendine yürüyen bebeklerin yürüteç kullanmaması gerekir. Bebeğin yürüteci hareket ettirebilmesi için ayaklarıyla kendini ittirmeyi öğrenmesi gerekiyor.

Yürüteç kullanmanın ne gibi zararları olabilir?

Yürüteç kullanımının başlı başına bazı riskleri vardır. Yürütecin katlanmasını sağlayan metal menteşelerine veya tekerleklerinin yuvalarına el ve ayak parmakları sıkışabilir. Yürüteç, bebeğin normalde ulaşamayacağı cisimlere bu sayede ulaşmasını sağlayabilir. Ek olarak bebeğinizin emeklemeyi veya yürümeyi öğrendikten sonra dikkat etmeniz gereken konulara yürütece koyduğunuzda daha fazla özen göstermeniz gerekmektedir. Yürüteçler merdivenlerden aşağı düşebilir, havuza düşebilir ya da elektrikli ısıtıcı, soba gibi tehlikeli alanlara gidebilir. Ve bebekler yürürken ve emeklerken olduklarından daha hızlı olurlar. Yürüteç ile bebekler saniyede 3 adımlık mesafeyi gidebilirler ve anne babalarına müdahale edecek çok fazla vakit kalmayabilir. 2003 yılında Amerika’da kayıtlara göre 3000’in üzerinde çocuk yürüteç üzerindeyken yaralanmış.

Yürüteçler bebek gelişimini olumsuz etkiler mi?

Case Western Reserve Universitesi Psikoloji bölümünden A.C. Siegel tarafından 1999 yılında yürütülen ve Gelişimsel ve Davranışsal Pediatri dergisinde yayınlanan araştırmaya göre yürüteç kullanan bebekler kullanmayanlara göre daha geç oturuyor, emekliyor ve daha geç yürüyormuş. Aynı zamanda yürüteç kullananlar, bebeklerin gelişimi açısından uluslararası kabul edilen bir test olan Bayley testinde daha düşük puan alıyorlarmış.

Ayrıca bebeğin yürüteçte daha fazla zaman geçirmesi demek, yerlerde emeklemekte ve karın üstünde daha az vakit geçirmesi demektir, oysa ki omurga gelişimi ve bel-boyun sağlığı için karın üstü aktivite ve emekleme çok önemlidir.

Bebeğinizi yürütece koymadan önce bilinmesi gerekenler

Bebekler vücutlarını kontrol etmeyi belli bir desene göre geliştirirler. Yürüteç kullanmak bebeğinizin normalde yapamayacağı şekilde evin içinde gezebilmesini sağlar ve onun hareket etmesini, yürümesini, emeklemesini sağlayan bazı gelişim adımlarını atlamasına neden olur. A.C. Siegel, yürüteç kullanırken bebekler ayaklarını göremeyeceğinden,  onların motor becerilerinin gelişimi için gerekli olan görsel geri bildirimden erken yaşlarda mahrum kalacağını söylüyor. Bebeklerin yürüteç sayesinde normalde olması gerekenden daha erken etrafta gezmesi bebeklere hiçbir fayda sağlamazken gelişimlerini olumsuz etkileyebiliyor. Aynı zamanda yaralanma riski taşıyor.

Eğer bebeğinizi yürütece koymak istiyorsanız, asla yanından ayrılmayın ve etrafta tehlike yaratan bir eşya olmamasına dikkat edin. Mesela masa örtülerini çekip üzerindekileri devirebilir. Veya bir yerlere uzanmaya veya eğilmeye çalışırken düşebilir. Aman dikkat.

Sağlıklı günler!

Yorum yap

error: İçerik kopya korumalıdır!
/* ]]> */