Uzun boylularda kanser riski, boy uzatma takviyeleri & doğal yöntemler

Oxford Üniversitesi araştırmacıları, daha uzun boylularda kanser riskinin daha fazla olduğunu gözlemledi. Her 10 cm daha uzun boy ile gözlenen bazı kanser riski artışları şöyle;

 • böbrek (% 29)
 • kolon (% 25)
 • beyin & merkezi sinir sistemi (% 20)
 • lösemi (% 26)
 • non-Hodgkin lenfoma (% 21)
 • meme (% 17)
 • endometrium (% 19)
 • yumurtalık (% 17)
 • cilt melanom (% 32)

“Boy kontrolümüzde olan bir şey mi ki? Kanser riskini arttırıyorsa ne yapalım?” diye düşünüyor olabilirsiniz. Aslında bu yazıyı paylaşmamın sebebi, çocuklara boy uzatıcı takviyeler verme konusunda uyarıda bulunmak. Çünkü boy, büyümenin göstergesidir, ve her şeyin fazlası gibi büyümenin de fazlası zararlıdır. Kanser demek, vücuttaki hücrelerin kontrolsüz büyümesi ve bölünmesi demektir. Bu nedenle daha hızlı ve fazla büyümenin, kanserle ilişkisinin tespit edilmesi şaşırtıcı değildir. Bu yüzden büyümede dahi doğal olandan fazla uzaklaşmamak gerekir. 

“Her şeyin fazlası gibi büyümenin de fazlası zararlıdır. Bu yüzden çocuğunuzu hızlı büyütmek için takviyeler kullanmayın.”

Uzmanlar, uzun boylularda daha fazla hücre olması sebebiyle kansere daha yatkın olabileceklerini düşünüyor. Daha fazla hücre demek, daha fazla hücre bölünmesi demektir. Ve her hücre bölünmesinde mutasyon riski vardır. Eğer bu mutasyon, kanser için önemli bir gende oluşursa, vücutta kanser oluşabilir.

Takviyeler

Çocuklarda boy uzatma için genelde L-Arjinin içeren takviyeler pazarlanıyor. Arjinin, Omega-3 veya antioksidanlar gibi birçok takviye için, ait oldukları besinlerle alınmalarının daha faydalı olduğu tespit ediliyor. Örneğin balık yağı şurupları içmektense balık yendiğinde, balıktaki diğer vitamin ve minerallerle beraber alındığı için emilimi ve faydası çok daha fazla oluyor. Birçok araştırma, yalnızca ve yalnızca D vitamininde takviyeye ihtiyaç duyabileceğimizi gösteriyor, bunun sebebi de modern koşullarda yeterince güneş göremememiz (D vitamini kullanacaksanız koruyucu içermeyen Wellcare veya Ocean marka öneririm).

Doğal Yollarla Büyümeyi Desteklemek

Öncelikle, boyu etkileyen en önemli faktörlerden birinin aileden gelen genler olduğunu biraz kabul etmek gerek; yani çocuğun anne babadan çok da uzun boylu olmasını beklememeli. Boy uzamasını destekleyecek aşağıdaki doğal yöntemler için en önemli dönem 10-18 yaş arasıdır (daha küçük yaşlarda verilen takviyeleri özellikle yanlış buluyorum). Ergenlik döneminde büyüme doğal olarak hızlanır; sizin yapacağınız büyüme hormonlarının yeterli miktarda üretilmesi için gerekli besin yapıtaşlarını ve uykuyu sağlamak, ve egzersizlerle sağlıklı gelişimi desteklemektir. İşte bunun için bazı öneriler;

 • Çocuğunuzun erken bir yatma saati olduğundan emin olun; en verimli uyku ile gelen büyüme ve tamir hormonlarının salgılanması saat 10-2 arasında gerçekleşir.
 • Arjinin ve tüm proteinler açısından zengin hindi, tavuk, balık, kuzu etleri, kuruyemişler ve baklagilleri yeterince tükettiğinizden emin olun.  Kalsiyum için kemik suyu, brokoli, süt ve süt ürünleri tüketin.
 • Evde bir barfiks çubuğunuz olsun ve ailenizin her üyesi günde birkaç dakika bile olsa burada sarksın; sarkma hareketi omurgayı esnetmek için idealdir.
 • Çocuğunuza parklarda ve her fırsatta, sarkma, omurga ve bacaklar için esneme hareketleri, jimnastik yaptırın.
 • Basketbol, yüzme ve voleybol gibi sporlar yapmasını destekleyin.

Sağlıklı büyümeler 🙂

Kaynaklar:
Height and cancer incidence in the Million Women Study
Why taller people are at greater risk of cancer

Yorum yap

error: İçerik kopya korumalıdır!
/* ]]> */