Prima aktif bebek bezi öksürüğe neden olabilir! Peki diğer hazır bezler nasıl?

Bebeğinizin öksürüğünün nedeni kullandığınız bebek bezi olabilir! Bebeğimizin sünnetinden sonra bölgedeki sürtünmeyi azaltmak için birkaç boy büyük bez kullanmamızın daha iyi olacağını tavsiye ettiler. Biz de bunun üzerine hemen en yakında ne bulduysak onu aldık, bu da Prima aktif bebek bezi oldu. Sünneti takip eden bir hafta boyunca bebeğimiz öksürmeye başladı. Ama ne ateşi vardı, ne de herhangi bir başka hastalık belirtisi. Bu arada da Prima aktif bebek bezinden acayip bir pudra kokusu dikkatimizi çekiyordu. Sonunda jetonum düştü ve bebeğimizin öksürüğünün nedeninin bu bezden gelen kimyasal pudra kokusu olabileceği aklıma geldi. Hemen o bezleri toplayıp kaldırdım, son günlerde kullandığı tüm kıyafet, battaniye, çarşaf gibi şeyleri iyice çırpıp yıkadım ve odasını süpürdüm. Ve öksürüğü gerçekten hemen kesildi!Bebeğimizin doğumundan itibaren birçok marka bebek bezi denedik.  Aslında bebişe ben baktığım dönemlerde mümkün olduğunca yıkanabilir kumaş bez kullanmaya çalıştım, ama anneannesi bunlarla rahat edemediği için anneannesinin baktığı dönemlerde kullan-at bezlere döndük.

Prima ve Huggies için daha olumlu şeyler duymuş olsak da, Türk markalarını da denemek (ve memnun kalmak) istedik. Aslında bebek bezlerinin içeriğindeki kimyasallar açıklanmadığı için bana hiçbir marka güven vermiyor ama, yine de epey bir bez denedik ve gözlemlerimiz şöyle oldu;

Huggies yenidoğan: Biz yenidoğan bebek bezleri arasında en çok Huggies’inkini beğendik, çünkü arka kısmında sıvı kakanın sırta doğru taşmasını önleyen cep gibi bir kısım var, ve bunu diğer bezlerde görmedik. Ayrıca ıslaklık göstergesi de o ilk günlerde epey işimize yaradı.

Prima Premium yenidoğan: Bundan da epey memnun kaldık, emiciliği çok iyi ve yine ıslaklık göstergesi var, ama arka kısımdaki taşmayı önleyen ekstra parça yok.

Molfix yenidoğan: Yerli sermaye olduğu için Molfix kullanmaya çok meyilliydik fakat bebeğin çok sık altının değişmesi gerektiği yenidoğan döneminde yabancı markalardan daha iyi performans aldık. Ayrıca bir kere bezinde jel parçalarına rastladığım için pek memnun kalmadım.

Canbebe yenidoğan: Yine bu da ortalama bir bezdi. Belki rastlantıydı ama bu bezi kullanırken pişik olduğu için çok ısınamadık.

Huggies erkek bebekler için: Bu bez dolduğu zaman epey katı ve şişmiş bir hale geldiği için bebeğimizi rahatsız eder gibi hissettik ve ısınamadık.

Not: Bebeğimiz biraz daha büyüdükten sonra Huggies’e bir şans daha verdik ve epey memnun kaldık. Özellikle emici jelli kısmın sırta kadar gitmemesi hoşumuza gitti, çünkü diğer bezlerde bazen sırt kısmında jel parçalarına rastladık.

Molfix: En uzun kullandığımız hazır bez markası Molfix oldu. Belini gevşek bırakırsak sırta doğru sızma durumları olabiliyor. Ama yerli marka olduğu için bunu kullanıyoruz.

Prima aktif bebek: Başta da anlattığım gibi aşırı yoğun kimyasal pudra kokuyor bu bezler ve bebeğimizde öksürüğe neden oldu. Bu yüzden kesinlikle tavsiye etmiyoruz.

Evy baby: Bu marka Evyap firmasına ait ve kendileri Arko kremlerde hala çeşit çeşit paraben kullandıkları için bana hiç güven vermeyen bir firma olduklarından bezlerini denemedim bile.

Komili: Bu markayı kendim denemedim, ama kullananların memnun olduğunu duyuyorum, fakat sanırım bunlarda da kimyasal bir koku varmış. Fiyatı uygun. Şok marketlerde bulunuyormuş.

Bizim deneyimlerimiz böyle oldu… Siz hangi bez markalarını denediniz? Hangilerinden memnun kaldınız veya kalmadınız? Paylaşımlarınızı ve önerilerinizi bekliyorum…

Yorumlar

  • Koku yayan, soluduğumuz havaya karışan her madde öksürüğe, hapşırmaya neden olabilir. Bebek bezi, ıslak havlu, deterjan ( çamaşır, yüzey temizleyici vs. )
    Bez olarak ben yerli malı olmamasına ve yüksek fiyatlı olmasına rağmen prima premium care kullanıyorum. Çünkü diğerlerinin emiciliği iyi değil. Islaklık teması kızarıklık yaptı.

  • Paylaşımlarınız için çok önemli. Bende yeni doğan prima kullandım ilk iki ay daha sonra canbebeyi denedim daha üçüncü bezde sızdırmalar canımı sıktı şimdi ise sleepisenstiv kullanıyorum çok memnunum ama bununla ilgili bir yorum göremedim bu marka saf suyla dokunmuş falan deniyor sizce ne kadar güvenilir cevap bekliyorum lütfen teşekkür ederim

    • Merhabalar, bu markayı bizzat kullanmadım ama hazır bezlerin tümünde kimyasallar var ne yazık ki. En doğalı kumaş bez kullanmak. Detaylar şu yazımda. Sevgiler

  • Gerçek tıp kitabını ve Robert morSend.in kitap ve videolarını da size tavsiye ederim naçizane
    İyi akşamlar

Yorum yap

error: İçerik kopya korumalıdır!
/* ]]> */