Bebek ziyaretine gidecekler için 12 ipucu

İyi bir arkadaşınız ya da yakın akrabanızın bebeği olduysa, ziyarete gidip bebeğini sevmek için sabırsızlanıyor olabilirsiniz. Ziyaretinizin yeni anneye huzur vermesi için gitmeden önce bu yazıyı okumanızda fayda var. Burada yeni annenin kapısını çalmadan önce aklınızın bir köşesinde bulundurmanız gereken 12 önemli ipucu bulabilirsiniz.

1- Çok yakınınız değil ise 40 günden sonra ziyaret edin

İlk 40 gün yeni anne ve bebek için zordur. Annenin ağrıları olabilir, ve bu dönemde yeni doğanlar dış dünyanın mikroplarına karşı epey savunmasızdır. Eğer anne veya baba birinci dereceden akrabanız veya çok yakın dostunuz değil ise ama yakınlarında oturuyorsanız, ilk 40 gün kapıdan yemek bırakmak için uğrayabilirsiniz. Bunun dışında bir ziyareti daha sonra yapmanız daha uygun olacaktır.

2- Her zaman önceden haber verin

Sadece kapıdan uğrayıp yiyecek bir şeyler bırakmayacaksanız, kesinlikle gitmeden önce haber verin. Asla habersiz gitmeyin.

3- Yiyecek götürün

Ülkemizde yeni doğan bebeklere altın götürmek ve/veya hediye almak adettendir. Fakat anne için yapabileceğiniz en güzel şeylerden biri yemek götürmektir! Gitmeden önce yeni anne için mutfakta bir şeyler hazırlayın ya da canının çektiği bir şey var mı diye bir sorarak bir şeyler almayı teklif edin. (Bana bu dönemde yemekler kekler getirenleri hala minnetle anarım 🙂 )


4- Vardığınızda ilk iş ellerinizi sabunla yıkayın

Dışarıda temas edebileceğiniz hemen her şey mikrop yuvasıdır ve yeni doğanların bağışıklık sistemi iyi gelişmemiştir. Bu yüzden bebek olan bir eve vardığınızda hemen ellerinizi sabunla yıkayın. Ve ellerinizi yıkadığınızı yeni anne arkadaşınıza söyleyerek onu rahatlatın. Hatta bir yere varır varmaz el yıkamak her zaman faydalı bir alışkanlıktır 🙂

5- Yanınızda hastalık götürmeyin

Eğer hastaysanız, ya da sizinle beraber yaşayan biri hastaysa kesinlikle bebek ziyaretine gitmeyin ve ziyaretinizi erteleyin.

6- Parfüm ve sigara kullanmayın

Bebek ziyaretine gitmeden önce sigara ve parfüm kullanmayın, çünkü onların minik ciğerleri çok hassastır ve bu tarz kokular öksürük yapabilir. Bir çocuğu direk sigara dumanına maruz bırakmasanız da, sigara içtikten sonra üzerinize sinen maddeler bile astımı tetikleyebilir.

7- Kendi çocuklarınızı evde bırakın

Özellikle ilk zamanlar. Yeni anneler stressiz bir ortama ihtiyaç duyarlar ve etrafta koşuşturan, bağıran çocuklar kargaşa yaratabilir. Bir süre sonra her şey normale dönecek ama ilk zamanlar ziyarete yalnız gidin.

8- Ev işlerine yardımcı olun (Ev sahibini ne kadar iyi tanıdığınıza bağlı olarak)

Eğer yeni anneye çok yakınsanız, sormadan ev işlerini yapın. Bulaşıklarını yıkayın, çöpleri toplayıp atın veya ortalığı sessizce süpürün. Rahatsız olacağını düşünüyorsanız, “İçimden şu işleri yapmak geldi. Lütfen bana izin verir misin?” diye sorabilirsiniz. Bu, “Yardımcı olabileceğim bir şey var mı?” diye sormaktan çok daha iyidir, çünkü nazik olmak için bu soruya muhtemelen hayır diyecektir. Veya en azından, ziyaretiniz sırasında çıkan bulaşık varsa onları yıkayın.

9- Bebeği tutmak istemeyin, bebeği asla öpmeyin

“Ne, zaten gelme sebebimiz bu değil mi?” diye düşünebilirsiniz.  Ancak, yeni anneler bebekleri için son derece korumacı olabilirler. Anlayışlı olun ve bebeği tutmanız size teklif edilene kadar bekleyin.

10- Özellikle sorulmadıkça akıl vermeyin

Özellikle ülkemizde iyi niyetli de olsa “ay bu bebeğin karnı aç, sütün yetmiyor herhalde, aa göbeğin hala duruyor” benzeri yorumlar çok yapılır. Yeni annenin size danıştığı bir problemi olmadıkça yorum yapmayın. Size danıştığı şeylerde de çözüm odaklı, yapıcı tavsiyelerde bulunun. Eleştirel veya yıkıcı asla olmayın.

11- Arkadaşınızın nasıl olduğunu sorun, bebekten başka şeyler de konuşun

Bu ziyaretlerde yeni bir bebeğin heyecanına kapılmak normaldir. Ebeveynlerin ne kadar yorgun ve duygusal olduğunu da unutabilirsiniz. Onların özel hayatlarına fazla girmemeye özen göstererek nasıl olduklarını, neler yaptıklarını sorun. Bebek dışında farklı konularda sohbet etmeniz yeni anne için rahatlatıcı olur.

12 -Ziyaretinizi çok uzatmayın, ikram beklemeyin

İlk haftalarda ziyaretlerinizi sadece getirdiğiniz yemek, içecek veya malzemelerinizi bırakacak şekilde 10 – 15 dakika arası tutmaya özen gösterin. Devam eden haftalarda daha uzun ziyaretler yapabilirsiniz. Ziyaretlerinizde arkadaşınızı gözlemleyin, eğer uyumaya ihtiyacı varsa veya süt pompalaması gerekiyorsa bu ayrılmanız için bir işaret olabilir. Ya da sizin daha fazla kalmanızı istiyor da olabilir. Bazı anneler eşleri işe gittiğinde kendilerini çok yalnız hissedebilir ama herkes farklıdır.

Umarım bu tavsiyeler bebek ziyaretine gideceklere faydalı olur. Yeni annelerin de eklemek istedikleri veya yorumları varsa bekliyorum 🙂

Kaynak: https://mom.me/baby/33401-10-rules-visiting-new-mom/

Yorum yap

error: İçerik kopya korumalıdır!
/* ]]> */