Bebeklerde Konak için Doğal Çözüm: Yoğurt!

Bebeklerde konağın nedeni konusunda araştırmacılar net bir görüş birliğine varabilmiş değil. Yalnız bazı kaynaklarda derinin yağlı kısımlarında üremeye meyilli Malassezia isimli bir mantar türünün neden olabileceğini ve bu nedenle mantar karşıtı (anti-fungal) kimyasallar içeren kepek şampuanlarının işe yarayabildiğini okudum. Ama bu kimyasalların bebeğime değmesini istemediğimden, vücudumuzdaki mantar üremelerinin doğal bir düşmanı olduğunu bildiğim ev yapımı yoğurdu denemeye karar verdim.Aşağıdaki 3 adımı sadece iki kere uyguladığımda bebeğimin konağından sadece bozuk para kadar bir alanda kaldı, o da üçüncü uygulamamda tamamen bitti, ve bir daha da konak tekrar etmedi. Yani bu 3 adımı 2 hafta içerisinde 3 kere uygulamakta fayda var;

Konak için yoğurt1) Bebeğin konağını ince bir tarakla tarayarak kabartın ve eğer hava güneşliyse bunu güneşte yapın. Çünkü güneş de mantarın doğal bir düşmanıdır. Mesela kapalı havalarda doğan yavru kedilerin kulaklarında çok kolay mantar olur ama güneşte vakit geçirenlerde olmaz.

2) Banyosundan yaklaşık 1 saat önce bebeğinizin kafasına oda sıcaklığına getirdiğiniz ev yapımı ekşi yoğurttan sürün. Ev yapımı ekşi yoğurttaki bakteriler mantarlara karşı baskınlık sağlarken laktik asit de mantarların üremesini zorlaştırıyor. Ev yapımı ve ekşi diyorum çünkü böylesi faydalı bakteriler ve laktik asit açısından zengin oluyor. Ekşi bir yoğurt elde etmek için yoğurdunuzun uyku süresini uzun tutun.

3) Banyoda sabun kullanmayın, sadece su ve yumuşak bir bebek süngeri ile başını yıkayın. Biz bebeğimizin banyosunda kimyasallar içeren bebek şampuanları yerine doğal sabun kullanıyoruz, ve sabunu genelde sadece poposunu ve ellerini yıkamak için kullanıp, geri kalanını sırf suyla yıkıyoruz. Sabunun pH değeri bazik olduğu için konak olan saçlarda kullanmamakta fayda var, çünkü derinin doğal asidik dengesini bozarsak mantarlara avantaj sağlarız.

Bu üç adımı uyguladıktan sonra bebeğinizin kullanacağı şapka, çarşaf gibi başıyla temas edecek şeylerin temiz olmasına dikkat edin, önceden kullandıklarınızı yıkamadan tekrar kullanmayın.

İşte bu kadar basit. Umarım sizde de işe yarar. Fakat bebeğinizin konağı daha ısrarcı çıkarsa da üzülmeyin çünkü bebeğin kendisinden çok biz annelerin gözünü rahatsız eden zararsız bir durum ve çok yaygın..

Dip Not: Bebeğimiz 1 yaşına girdikten sonra haftada birkaç kez tüm vücudunu sabunlamaya başladık.

Sağlıklı günler!

1 yorum

  • Merhaba ben konak için bebeğimin başına banyodan yarım saat önce saf zeytinyağı sürdüm banyo esnasında da bebek tarağı ile 45 derecelik bir açıyla çok ama çok hafifçe taradım, 3. Seferde tamamen bitti tekrar etmedi, alternatif olarak iletmek istedim 🙂

Yorum yap

error: İçerik kopya korumalıdır!
/* ]]> */