Çamaşır makinesi kokusu nasıl temizlenir? Çamaşır makinesinden koku gelmesi nasıl önlenir?

Eğer siz de zaman zaman evinizdeki çamaşır makinesinden koku gelmesi problemi ile karşılaşıyorsanız bu çamaşır makinesi kokusu nasıl temizlenir ve kokunun tekrarlanması nasıl önlenir merak ediyorsunuzdur. Çamaşır makinelerinde zamanla nem hapsolması, küflenme, sabun artıkları veya kirlerin birikmesi sebebiyle kötü kokular oluşabilir. Neyse ki 5 basit adımda çamaşır makinesi kokusundan tamamen kurtulabilirsiniz;

1) Biriken kirleri silin

Öncelikle çamaşır makinenizin kapağının iç tarafındaki lastik kısımların aralarını kontrol edin. Buralarda birikmiş saç ve tozlar, kir ve sabun artıkları olabilir. Bunları nemli bir mikrofiber tarzı bezle sildikten sonra, biraz çamaşır suyu (veya Domestos gibi yoğun çamaşır suyu) döküp birkaç dakika bekletip yeniden silin.

Deterjan gözünü çıkartın ve artıkları fırçalayarak veya sünger yardımı ile yıkayın. Makinenizde kazan dışı tüm kısımları kontrol ederek hafif çamaşır sulu bir bezle küf veya kirleri temizleyin. Lastik ve dış kısımları temizledikten sonra aşağıdaki gibi makinenin iç kazanını yıkamaya geçebilirsiniz.

2) Çamaşır makinesine kendi kendini yıkatın

Çoğu çamaşır makinesinin kendi kendisini yıkamak için ‘Temiz Kazan’ gibi bir programı vardır. Eğer böyle bir program yoksa da makinenizi boş bir şekilde ve deterjan gözüne çamaşır suyu koyarak, en az 70 derecede, 1 saat kadar çalıştırın ve 400 gibi düşük bir devirde sıkma yapın. Sonrasında deterjan gözünü çıkarın, makinenizin kapağını ardına kadar açın, odanın penceresini açın ve gece boyu iyice havalanarak kurumasını sağlayın.

Dış temizliği ve kazan temizliğini 30-40 yıkamada bir tekrar edin. Yani yaklaşık 2-3 ayda bir.

3) Yıkamalardan sonra makineyi nemli bırakmayın

Bundan sonra yeniden koku oluşumunu önlemek için dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, yıkamalardan sonra makinenin ıslak şekilde kapalı kalmaması. Her yıkamadan sonra kapağı ve deterjan gözünü açık bırakın ve mümkünse tüm gece iyice kurumasına izin verin.

4) Yumuşatıcı kullanmaktan kaçının

Özellikle yumuşatıcılar, sıvı deterjanlar, arap sabunu ve bebek sabunları daha çok kalıntı bırakır. Bu kalıntıları sık sık temizleyin ve özellikle yumuşatıcı kullanmaktan mümkün olduğunca kaçının.

5) Çamaşırlarınıza sinmiş kötü koku ve yağlardan kurtulun

Eğer çamaşırlarınıza sinmiş kötü kokular ve yağ lekeleri varsa bunlardan kurtulmak için hassas olmayan ve pamuklu çamaşırlarınızı renklerine göre ayırdıktan sonra deterjan gözüne 1 çorba kaşığı sıvı bulaşık deterjanı koyarak, en az 60 derecede ve en az 3-4 durulama ile yıkayın. Beyazlarınızı aynı şekilde çamaşır suyu veya Domestos ile yıkayabilirsiniz. Bu ön yıkama sonrasında mutlaka normal deterjanınızla tekrar yıkama yaparak bulaşık deterjanı veya çamaşır suyu kalıntılarından kurtulun. Bu yıkamanızda yumuşatıcı gözüne lavanta yağı gibi güzel kokular ilave edebilirsiniz. Ve çamaşırlarınız bekletmeden, iyi havalandırarak kurutun.

Mis kokulu çamaşırlar 🙂

Yorum yap

error: İçerik kopya korumalıdır!
/* ]]> */