Kendini değerli hissetmenin yolları

Değersizlik duygusu ile ilgili yazımda bahsettiğim gibi, kendinizi değersiz hissediyorsanız geçmişinizden gelen sevgi eksikliği veya eleştiri fazlalığı gibi durumların terapi ile çözümlenmesi gerekir. Fakat bunun dışında, kendinizi değerli hissetmenin birkaç genel yöntemi de var. İşte kendini değerli hissetmenin yolları;

Çevreye fayda

Kendinizi değerli hissetmenin en güzel yollarından biri, çevreniz için faydalı birşeyler yapmaktır. Bunun için Eğitim Gönüllüleri Vakfı vb. kurumlarda gönüllülük yapmayı düşünebilirsiniz. Veya muhtaç bir çocuğu desteklemeyi, koruyucu aileliği veya evlat edinmeyi düşünebilirsiniz. Veya daha basitinden, sokak kedilerini, köpeklerini beslemek, veya muhtaç bir hayvanı evinize almak da tatminkar bir karşılıklı sevgi hissettirecektir. Ya da çevreniz için küçük iyilikler, hediyeler yapabilirsiniz. Örneğin kendi ördüğünüz, diktiğiniz şeylerden ya da yaptığınız tatlılardan akrabalarınıza, komşularınıza hediyeler yapmak gibi.

Şükretmek

Kendini iyi hissetmenin en önemli yollarından biri de şükretmeyi alışkanlık haline getirmektir. Sahip olduğunuz manevi güzellikleri ve maddi imkanları düşünün. Yiyebildiğiniz yemek için, içebildiğiniz su için bile şükretmeyi alışkanlık haline getirin.

Kendini geliştirmek

Eğer kendinizi bazı konularda eğitimsiz, bilgisiz veya eksik hissediyorsanız, bunu değiştirmek sizin elinizde. Belediyelerin kurslarından faydalanın; dikiş, resim, piyano, bilgisayar ve İngilizce gibi birçok şeyin kursu var. Televizyon izlemeyin; bol bol kitap okuyun, belgesel izleyin.

Spor yapmak

Spor yapmak kendini daha iyi hissetmenin en güzel yollarından biridir. Hem mutluluk hormonları salgıladığınız için, hem de sağlığınızı ve fiziğinizi geliştirdiğiniz için kendinizi daha iyi hissedersiniz. Evde spor yapmak için şu basit önerilerimi gözden geçirin.

Aile gelirine katkıda bulunmak

Eğer aile gelirine katkıda bulunamamak sizi değersiz hissettiriyorsa, öncelikle belirtmekte fayda var ki bu yüzden değersiz hissetmenize hiç gerek yok. Bir evi çekip çevirmek, yemek yapmak, çocuklara bakmak da son derece kıymetli işlerdir. Hatta bir çocuğu ihtiyacı olduğu sevgiyi ve zamanı vererek yetiştirmek, onun mutlu bir birey olarak yetişmesini sağlamak dünyanın en önemli işidir. Fakat yine de aile gelirine katkıda bulunmak istiyorsanız, çocuk veya hayvan bakıcılığı yapmak, evdepismis.com gibi bir siteden ev yemekleri satmak, terzilik veya aşçılık gibi işler düşünebilirsiniz.

Değersizlik duygunuzun kaynağını daha iyi anlamak ve çözümleri bulmak için değersizlik duygusu ile ilgili yazımı da mutlaka okuyun.

1 yorum

Yorum yap

error: İçerik kopya korumalıdır!
/* ]]> */