İlişki Uzmanlarından Tüyolar: En mutlu ilişkilere sahip çiftlerin 10 alışkanlığı

Bu konuda çok hoşuma giden bir yazının çevirisini eşimden rica ettim. The Huffington Post gazetesinin çok beğenilen bu makalesi için çeşitli psikologlar ve aile terapistleriyle röportajlar yapmışlar. Uzmanlara, en mutlu çiftlerin ilişkilerini güçlü tutmak için neler yaptıklarını sormuşlar. İşte ilişki uzmanlarından tüyolar;

1) Selamlaşır ve vedalaşırken hep birbirlerini öperler

Psikolog ve ilişki koçu Dr. Samantha Rodman bunun anlamsız bir alışkanlık olmaktan çok uzak olduğunu, ve bu alışkanlığın bir anlık olsa bile eşlerin günde en az iki kere birbirleri ile yakınlaşmasını sağladığını söylemiş. İlişkilerinde mutsuz olan birçok insan karşılaşmalarında ve vedalaşmalarında birbirlerini ne zaman öpmeyi bıraktıklarını hatırlamadıklarını söylüyorlarmış. Dr. Rodman buna ek olarak en meşgul zamanlarda bile eşlerin birbirleri ile göz teması kurmak ve birbirlerini öpmek için zaman ayırması gerektiğini ve bu şekilde eşlerin ilişkilerine öncelik verebileceklerini söylemiş.

2) İltifat etmede cömerttirler

“Herkesin iltifata ihtiyacı vardır, özellikle eşlerinden” diyor sosyoloji profesörü Pepper Schwartz. İlişkiniz 5 yıllık da olsa 50 yıllık da olsa iltifatın fazlası olmaz. “Bugün harika görünüyorsun” gibi basit şeylerden tutun da “bugün oğlumuza o güzel öğütleri verirken seninle gurur duydum” gibi daha derin iltifatlara kadar hepsi ilişkilerinizi güçlendirecektir.


3) Zaman zaman farklı düşünürler, ama adil tartışırlar

“Çiftlerin aynı fikirde olmadıkları hiç bir durum olmuyorlarsa ya birbirlerine karşı dürüst değillerdir ya da bu dünyadan değillerdir” diyor terapist Kurt Smith. Sürtüşmek, aynı fikirde olmamak evlilikte bir problem değildir, oldukça normal bir durumdur. Anlaşmazlıklar aynı zamanda yaşanan çatışmanın çözümü ve iletişim becerilerinin geliştirilmesi için bir fırsattır. Anlaşmazlıklarınıza inceleyin ve bu anlaşmazlıklara yol açan kötü davranışları görün. Bu konuları birbirinizle konuşuyor musunuz? Birbirinize sinirleniyor musunuz? Bağırıyor musunuz? Ya da kendinizi geri mi çekiyorsunuz? Eşler kendilerinin kötü davranışlarının ve eğilimlerinin bir listesini yapmalı ve bunu ilerideki anlaşmazlıklarında daha farklı ve doğru davranabilmek için kullanmalı. Bu şekilde iletişim becerilerini daha da geliştirebilirler.

4) Eşleriyle ilgili sevdikleri şeylere odaklanırlar

“Gottman Enstitüsünde yıllardır yapılan araştırmalara göre olumlu bir bakış açısının çiftler arasındaki sıcaklık ve arkadaşlık için çok önemli. Bu bir ilişkiden beklediklerinizi, standartlarınızı tamamen çöpe atın demek değil. Ancak bu çiftler kalıcı sorunlarla karşılaştıklarında, eşlerini takdir etmeye devam etmelerini sağlayacak uzlaşmalar bulmak için çalışırlar. Hatta kendi aralarındaki farklılıklarda bile bir mizah bulabilirler.” – İlişki terapisti Kari Carroll

5) Toplum içinde de sevgilerini gösterir, el ele tutuşurlar

Evlilik ve aile terapisti Aaron Anderson, çocuklarınızın dalga geçeceği bu alışkanlığın çok işe yaradığını söylemiş. En mutlu çiftlerin herkesin içinde bile hissettikleri duygusal yakınlıkları birbirlerine göstermekten korkmadıklarını belirtmiş. Yani kendinizi tutmayın, alışveriş merkezine gittiğinizde eşinizin elini tutun, ve arkadaşlarınızla beraber sinemaya gittiğinizde ona sıkı sıkı sarılın. Sevginizi göstermenizin birazı bile çok önemlidir.

6) Eşlerinin onların beynini okumasını beklemezler, isteklerini söylerler

İlişki koçu Dr. Danielle Harel, gördüğü en mutlu çiftlerin birbirlerinin isteklerini alınganlık göstermeden dinlemeyi ve aynı şekilde beklentilerini anlatmayı alışkanlık haline getirdiklerini söylemiş. Dr. Harel, “benim ruh eşim benim isteklerimi zaten biliyordur” veya “bizim birbirimizden beklentilerimiz aynıdır” gibi varsayımlarda bulunmanın çok yanlış olduğuna dikkat çekiyor. Eşinin aklını okumasını beklemenin, ihtiyaçlarını bildiğini varsaymanın ilişkinin yıkımına neden olacağını söylüyor. Mutlu çiftlerin birbirlerinden beklentilerini açıkça konuşmaktan memnuniyet duyduklarını ve bu beklentilerdeki farklılıklara da saygı gösterdiklerini ekliyor.

7) Birbirlerine yeniden bağlanmak için zaman ayırırlar ve buna öncelik verirler

İlişki koçu Celeste Hirschman, “Uzun süreli ilişkilerde duygusallık ve romantizm, yeni başlayan ilişkilerdeki gibi anlık olmaz ve kendiliğinden gerçekleşmez. Mutlu çiftler bunun farkındadır ve bunun kendiliğinden gerçekleşmesini beklemektense aralarındaki ilişkiyi canlı tutmak için aktif olarak uğraşırlar.” demiş. “İlişkilerinin başlangıcında çiftler ellerini birbirlerinin elinden ayıramaz, fakat ilişkilerinin üzerinden belirli bir zaman geçtikten sonra da ellerini telefonlarından veya bilgisayarlarından ayıramazlar.” diye eklemiş. Celeste Hirschman karşılaştığı en mutlu çiftlerin beraber geçirdikleri zamanı daha güzel hale getirmeye çalışan, aralarındaki romantizme öncelik vermeye kendini adamış, ve fiziksel yakınlık için de çaba gösteren çiftler olduğunu söylüyor.

8) Sık sık beraber gülerler

Yaşadığınız komik anları arkadaşlarınızla paylaşıp, eşinizle sadece ulaşım planları gibi sıkıcı konuları konuşur hale gelmeniz çok olasıdır. Bu ilişkiler için çok büyük bir hata. Dr. Samantha Rodman çiftlerin beraber gülmek gibi bir alışkanlığı kaybetmeleri halinde ilişkilerinin ruhunu ve neşesini de kaybedeceklerini söylemiş.

9) Mali durumlarını konuşurlar

Para üzerine yapılan kavgalar en önemli boşanma sebeplerinden biriymiş. Maalesef bir çok çift görmezden gelinemeyecek kadar büyük bir ekonomik sıkıntı yaşayana kadar para konuşmaktan sakınıyorlar. Terapist Kurt Smith, eşlerin herhangi bir ekonomik problem yaşamadan önce mali durumlarını konuşmaya kendilerini itmelerinin, evliliklerini uzun ve mutlu bir şekilde sürdürmeleri için yapılacak en akıllıca şey olduğunu söylemiş.

10) Birbirleri hakkında her zaman olumlu düşünürler

Çiftler ilişkilerinde anlaşmazlıklara düştüklerinde eşlerin birbirlerini farklı takımlarda görmesi çok olağan dışı bir şey değildir. Ancak unutmayın ki siz aynı takımın bir parçasısınız. İki taraf da birbirinin mutluluğunu ve iyiliğini ister. Psikolog Dr. Marie Land eşlerin birbirleri hakkında olumlu düşünüp birbirlerine her zaman hüsnüzan ile yaklaşmalarının mutlu ilişkilerin en güçlü yapı taşı olduğunu söylemiş.

Kaynak: 10 Habits Of People In The Happiest Relationships   
www.huffingtonpost.com/entry/habits-of-people-in-happy-relationships_us_58586201e4b08debb78ac652

Yorum yap

error: İçerik kopya korumalıdır!
/* ]]> */