Evlilikte değersizlik duygusu için ne yapmalı?

Evlilikte değersizlik duygusunun çeşitli sebepleri olabilir. Bunların en iyi analizi ve çözümü psikolojik terapi veya evlilik terapisi ile gerçekleşecektir, bu yüzden yazının sonunda terapiye nasıl ulaşabileceğiniz konusunda bilgi de vereceğim. Evlilikte değersizlik duygusu, kendi geçmişinizden kaynaklı kişisel bir his olabileceği gibi, eşinizin size karşı negatif tavırları sebebiyle de olabilir; veya bu ikisinin bir birleşimi olabilir.

Evlenmeden önce de böyle miydi?

Eğer evliliğinizde değersiz hissediyorsanız kendinize ilk sormanız gereken soru şu; Evlenmeden önce de kendimi değersiz hissediyor muydum? Eğer cevabınız Evet ise, ve evlendiğinizde eşinizden sizi değerli hissettirmesini beklediyseniz, öncelikle kendi içinizdeki bu değersizlik duygusunun sebeplerini daha iyi anlamalı ve çözmeye çalışmalısınız. Kendinizle barışmalı, başkalarının takdirine muhtaç hissetmekten kendinizi kurtarmalısınız.

Ailenizden yeterince sevgi görmediniz mi? Yetişme çağınızda fazla eleştiriye veya duygusal/fiziksel şiddete mi maruz kaldınız? Eğitiminizle ilgili hayallerinizin önüne engeller mi çıktı? Büyük üzüntüler veya hayal kırıklıkları mı yaşadınız? Geçmişinizle ilgili bu gibi durumları en iyi terapiyle çözümleyebilirsiniz; terapiye ulaşmak için yazının en altına bakınız.

Terapinin yanı sıra, kendinizi değerli hissetmenin birkaç genel yöntemi de var; bu konuda “Kendini değerli hissetmenin yolları” başlıklı yazımı da mutlaka okuyun.

Evlendikten sonra mı böyle oldu?

Eğer evliliğinizdeki değersizlik hissiniz eşinizden ve evliliğinizden kaynaklanıyor ise durumu daha farklı değerlendirmek gerekir. Öncelikle eğer sözel tehditlere veya fiziksel şiddete maruz kalıyor iseniz muhakkak Aile İçi Şiddet Danışma Hattını arayın; 02126569696 veya 05496569696 ;

Eğer sözel veya fiziksel şiddete maruz kalmıyor iseniz, ama evliliğinizde yine de bir sevgi ve merhamet eksikliği söz konusu ise, öncelikle en doğru çözüm aşağıdaki yöntemlerle danışmanlık almanız olacaktır.

Eşinizin size karşı olumsuz tavrı, yaşadığı stresli bir dönemle mi ilgili, yoksa hep mi böyleydi? Eğer eşiniz stresli ise onun stresini azaltacak şeyler yapmasını destekleyin; düzenli olarak halı saha maçına gitmek veya spor yapmak gibi. Veya maça gitmek, seveceği ufak bir geziye, pikniğe veya tatile çıkmak gibi…

Ne yapabileceğiniz konusunda ikinizi de tanıyan, ama mümkünse eşinizi daha iyi tanıyan, onun yakınlarından birilerinin fikrini almayı deneyin. Birkaç gün eşinize onu mutlu edecek sürprizler ve jestler yapın ve keyfinin yerinde olduğu bir zamanda onunla karşılıklı oturup konuşun. Eşinize, onu daha mutlu edebilmek için, sizin de daha mutlu olmaya ihtiyacınız olduğunu dile getirin.

Fakat eğer evliliğiniz sizin için ızdırap haline geldiyse, çok ağır sözlere, azarlamalara maruz kalıyorsanız, artık sabretmekte zorlanıyorsanız muhakkak aşağıdaki yöntemlerle danışma alın ve boşanma seçeneğini değerlendirin.

Psikolojik terapiye nasıl ulaşabilirsiniz?

Yazımın başında bahsettiğim gibi, evlilikte değersizlik hissini çözümlemenin en doğru yolu psikolojik terapidir. Terapiye öncelikle kendiniz ulaşıp, sonrasında terapistinize eşinizle beraber terapiye ihtiyacınız olup olmadığını danışın. Birçok ilden 153 numaralı telefonu arayarak kendi belediyenizin ücretsiz psikolojik danışmanlık servisine ulaşabilirsiniz. Örneğin İstanbul’dan 153’ü arayınca çıkan menüde Sağlık için 3’ü tuşlayıp, sonra Psikolojik Danışmanlık için 1’i tuşlayabilirsiniz.

Ayrıca bağlı olduğunuz Aile Sağlığı Merkezindeki doktorunuzdan veya hemşirenizden de psikolojik danışmanlık veya psikiyatri için sizi yönlendirmesini isteyebilirsiniz. Eğer öğrenci iseniz okulunuzda veya üniversitenizde ücretsiz psikolojik danışmanlık hizmeti olacaktır.

Eğer imkanınız varsa özel terapiye de gidebilirsiniz. Bunun için evden ayrılmanız zor ise KonuşaKonuşa.com gibi telefon veya internet üzerinden danışmanlık sağlayan ve fiyatı daha uygun olan hizmetleri deneyebilirsiniz. Veya özel psikolojik danışmanlık merkezlerinden randevu alabilirsiniz.

Eğer aklınızdan intihar düşünceleri geçiyorsa mutlaka bir an önce Aile Sağlığı Merkezinize danışın, veya yukarıdaki yöntemlerle terapiye ulaşın ya da acilen yakınınızdaki bir hastaneden Psikiyatri için randevu alın. 

Terapinin yanı sıra, kendinizi değerli hissetmenin birkaç genel yöntemi de var; bu konuda “Kendini değerli hissetmenin yolları” başlıklı yazımı mutlaka okuyun.

Sağlıklı ve mutlu günler!

1 yorum

  • […] Değersizlik duygusu ile ilgili yazımda bahsettiğim gibi, kendinizi değersiz hissediyorsanız geçmişinizden gelen sevgi eksikliği veya eleştiri fazlalığı gibi durumların terapi ile çözümlenmesi gerekir. Fakat bunun dışında, kendinizi değerli hissetmenin birkaç genel yöntemi de var. İşte kendini değerli hissetmenin yolları; […]

Yorum yap

error: İçerik kopya korumalıdır!
/* ]]> */