İlk gece gerdek gecesi kanama her kadında olur mu?

Birçok çift için ilk gece ile ilgili bir sürü bilinmezlik vardır ve merak konularından biri de ilk gece yani gerdek gecesi kanama her kadında olur mu sorusudur.

İlk gece gerdek gecesi kanama ve acı ne kadar yaygın?

Yaş ortalaması 25.5 olan 100 Amerikalı kadın ile bir anket çalışması yapılmış. 100 kadından 56’sı ilk ilişkisinde kanama yaşadığını dile getirirken, 44’ü hiç kanama olmadığını belirtmiş. Kanama yaşayan 56 kadından sadece 12’si kanamanın şiddetli olduğunu belirtmiş, 35’inin kanaması az seviyede, 9’unun kanaması da orta seviyede olmuş. Ayrıca 100 kadından 68’i ilk ilişkisinde acı hissederken 32’si hiç acı hissetmemiş.** İsveç’te yaklaşık 300 kadınla yapılan bir ankete göre de, kadınların %65’i ilk ilişkisinde acı hissetmiş*.

Dolayısıyla ilk gecede kanama sanıldığı kadar yaygın değil; kadınların %44’ü hiç kanama yaşamamış. Yani bakire bir bayanın ilk gecesinde illa kanaması olmalı beklentisi çok yanlış. Her bayanın kızlık zarı farklı şekillere sahip olabilir, ve bu bekaretten bağımsız bir durumdur. Bazı kadınlarda açıklık az olduğu için ilk gecede çok kanama yaşarken bazılarında açıklık veya esneklik fazla olduğu için hiç kanama yaşamayabilirler. Aşağıdaki resimde de bu farklı kızlık zarı türlerini görebilirsiniz.

İlk gecenin daha sorunsuz geçmesi için kayganlaştırıcı kullanılması önemlidir. Ayrıca ilk ilişkiyi takip eden birkaç seferde de kanama ve acı hafif de olsa devam edebilir. Fakat bu dönem zamanla geçecektir ve iki taraf da daha çok zevk almaya başlayacaktır. Bu konuda “İlk gece acı çekmemek için ne yapmalı?” ve “İlk ilişkiden sonra ne zaman ilişkiye girilir?” başlıklı yazılarıma da bakmak isteyebilirsiniz. Sağlıklı günler!

Yorum yap

error: İçerik kopya korumalıdır!
/* ]]> */