Göbek kordonunun erken kesilmesi bebeğin sağlığını olumsuz etkiliyor

Araştırmalar, göbek kordonun kesilmesinin en az 3 dakika ertelenmesi ile 1 yaşa kadar olan kansızlığın önlenebileceğini gösteriyor.

17 Ocak 2017’de yayınlanan bu taptaze ve çok önemli araştırmada, İsveç Uppsala Üniversitesi araştırmacıları Nepal’de yürüttükleri çalışmada toplam 540 yenidoğanı iki gruba ayırmış. İlk gruptaki bebeklerin göbek kordonları 1 dakikadan erken klemplenir veya kesilirken, ikinci gruptaki bebeklerde göbek kordonu kesilmeden önce en az 3 dakika beklenmiş. Ve göbek kordonunu kesmeden önce en az 3 dakika beklenen gruptaki bebeklerin 1 yaşlarında %8 daha düşük oranda kansızlık yaşadığı gözlenmiş. Kordonun kesilme zamanı, 8 aya kadar olan kansızlıkta ise daha da önemli bir rol oynamış.

Kordon kesilmeden önce bebeğinize 3 dakika sarılın

Doğum sırasında, bebeğin kanının ortalama üçte biri plasentada bulunur. Eğer göbek bağının kesilmesi çok acele yapılırsa, bu önemli miktarda kan plasentada kalıp çöpe gider. Fakat eğer kesme işlemi en az 3 dakika sonraya bırakılırsa, bebeğiniz yaklaşık yarım bardak fazladan kan ile yaşama başlayabilir, ki bu da bir yetişkin için 2 litre kana eşdeğerdir.

Bu konuyu doğumdan önceki bir kontrolünüzde mutlaka doktorunuzla görüşün. İnşallah bir aksilik olmadan normal doğum yapabilirsiniz, ve doktorunuzun göbek kordonunu kesmeden önce bebeğinizi birkaç dakikalığına kucağınıza vermesini rica edebilirsiniz. Bu sırada üst bedeninizi biraz soyarak tensel temas sağlamanız, sütünüzün sağlıklı bir şekilde gelmesi için de çok faydalıdır.

Kansızlık ve klempleme

Anemi, dünya çapında 5 yaşından küçük çocukların %40’ından fazlasını vuruyor. Zihinsel ve fiziksel performansı düşüren aneminin, büyüme ve gelişim üzerinde de uzun vâdeli olumsuz etkileri oluyor. Çocukların yaklaşık yarısında, aneminin nedeninin demir eksikliği olduğu biliniyor.Kanda, hemoglobin içeren kırmızı kan hücreleri yani alyuvarlar bulunur. Bedendeki dokulara oksijen taşıyan hemoglobin, demir içerir. Bebeğin plasentadaki kandan mahrum kalması, hemen hemen 3-4 aylık demirden yoksun düşmesi anlamına gelir.

Şu anda Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından önerilen göbek bağı klempleme zamanı en az 1 dakika olarak verilirken, Amerikan Kadın-Doğum Koleji (ACOG) ise alt sınır olarak 30-60 saniyeyi salık veriyor. Ancak yapılan bu çalışmadan sonra, uygulamanın zamanlamasının oynadığı kritik rol düşünülerek, doğumhane ekiplerinin derhal bilgilendirilmesi gerekiyor. Hatta belki de “Lotus Doğum” olarak adlandırılan ve göbek bağına hiç dokunmadan, bebeği plasenta ile birlikte tutarak, kendiliğinden ayrılmalarını bekleme yöntemi yaygınlaşabilir.

Uzun vadeli sonuçlar

Nepal’deki 1 yaşın altındaki çocukların yaklaşık %70’inde anemi görülüyor. Araştırmacılar, Katmandu’da bulunan büyük bir doğum hastanesinde doğan çocuklardan rastgele seçtikleri 540 bebeğin, göbek bağı kesilme zamanlarını erken (1 dakikadan önce) ve geç (3 dakikadan sonra) olarak kaydetti. Daha sonra bu çocuklar 8 ve 12 aylık olduklarında kan örneklerine bakıldı. Buna göre anemi (hemoglobin) ve demir eksikliği (ferritin) değerlendirmesi yapıldı.

Aynı ekip, daha önce İsveç’te yaptıkları bir çalışmada, gecikmeli göbek bağı kesme uygulamasına geçilmesinin ardından, 4 aylık bebeklerin vücudundaki demir oranında artış raporlamıştı. Demir eksikliği bulunan çocuk sayısının ise %90 oranında düştüğünü saptamıştı: %5,7’den %0,6’ya gerilemişti.

Ayrıca 4 yaşına geldiklerinde yapılan incelemede, çocukların genel zekalarında ve gelişimlerinde göbek bağı kesme zamanına bağlı bir fark olmamakla birlikte, gecikmeli mandallama yapılanların hareket kabiliyetlerinin ve sosyal becerilerinin daha üstün olduğu görülmüştü.

Bu bilgilerin birçok bebişe şifa olması dileklerimle 🙂

 

Kaynaklar;

Göbek Bağının Hemen Kesilmesi Olumsuz Sonuçlar Doğuruyor, BilimFili
<https://bilimfili.com/gobek-baginin-hemen-kesilmesi-olumsuz-sonuclar-doguruyor/>

Can Delayed Umbilical Cord Clamping Reduce Infant Anaemia at Age 8, 12 Months?
Andersson, O. et al. JAMA Pediatrics. 17 January 2017
<http://dx.doi.org/10.1001/jamapediatrics.2016.3971>

Op.Dr.Gülnihal Bülbül, “Göbek kordonunun kesilme zamanı“
<http://www.tavsiyeediyorum.com/makale_7589.htm>

Yorum yap

error: İçerik kopya korumalıdır!
/* ]]> */